Dnes je středa, 23.1.2019 - Zdeněk

Postavený máj dlouho nevydržel

15.05.2018  ‌  Věra Halamová  ‌  starosta@barice-velketesany.cz  ‌  Přečteno: 292x

Stavění máje patří u nás tak jako všude jinde k tradici. A jak mládež a děti zapojit, aby je tradice oslovila? Nejlépe tím, že se do příprav sami aktivně zapojí. Vybere se strom, který nedosahuje závratné výšky a nemusí být ani nejrovnější, doveze se k výletišti a dál už je všechno na mladých. Kluci se sekerkami očistí kmen, tak aby máj vypadal k světu. Špičku už nazdobí všichni – někdo přinese mašličky, někdo růže z krepáku,….každý něco.

Chlapi máj postaví , pak se odněkud přiženou čarodějnice, rozličného stáří a vizáže, hraje harmonika, hoří oheň, opékají se špekáčky, prostě příležitost k pobavení pro mladší i starší.
Letos nám máj vydržel jen pár dní. Očekávaného data pokácení se nedočkal. I krádeže májů patřily kdysi k tradici a bývalo dobrým zvykem nechat vzkaz a požadovat výkupné za vrácenou špičku máje. Letošní pachatel po sobě řádné stopy nezanechal a viditelně o výkupné nestojí. Máj určitě patřil k těm nejmenším v okolí a patřil právě dětem, které se už od jeho postavení těšily, jak ho sami vlastníma rukama pokácí.

Více fotografií v galerii - Jak jsme letos postavili májku


Naše m ájka
Naše m ájka


© Obec Bařice - Velké Těšany
ObecOnLine 2007-19


Tisk ze stránek www.barice-velketesany.cz, všechna práva vyhrazena.
23.01.2019 v 00:58:57, © Obec Bařice - Velké Těšany 2019