Dnes je středa, 23.1.2019 - Zdeněk

Těšanský košt slivovice 2018

18.03.2018  ‌  Věra Halamová  ‌  starosta@barice-velketesany.cz  ‌  Přečteno: 319x

Letošní těšanský košt slivovice, který se konal v sobotu 10. března 2018, se nesl v duchu tradic. Občané nosili tradiční slivovici, dámy soutěžily o nejlepší tradiční pomazánku a zavítaly k nám také háčkované panenky z Nového Jičína, které byly zasazeny do období tradičních svátků a událostí, které se u nás konají – Velikonoce, Popeleční středa, Štědrý den, Den matek, zabijačka, okopávání máků aj. K tanci a poslechu hrála již tradičně oblíbená hudební kapela pana Zdeňka Nováka z Hulína a točilo se tradičně vyráběné těšanské pivo.

Jedinou netradiční věcí letošního koštu byla účast zahraničního porotce ze Skotska. V tomto roce se sešlo 14 vzorků pálenek různého druhu. Nutno dodat, že rozhodnut, která je nejlepší, bylo velmi těžké, neboť letošní vzorky byly chuťově velmi vyrovnané. Po velkém boji se na 1. místě umístila pálenka pana Strašáka, 2. místo vybojovala meruňkovice Zdeňky Halodové ml. a na 3. místě skončila pálenka Rostislava Tůmy z Trávníka. Ani rozhodnutí o nejlepší tradiční pomazánku nebylo jednoduché. Sešlo se celkem 10 druhů pomazánek – česnekové, pařížské, tvarohové, rybí, rajčatové, z červené řepy, tvarůžkové. Nakonec 1. místo vybojovala česneková pomazánka Jitky Tůmové, 2. místo získala pomazánka z červené řepy s ořechy od Zdeňky Halodové ml. a 3. místo získala rajčatová pomazánka s praženými slunečnicovými semínky a bazalkou od Miji Tomanové. Ale ani ti, kteří se neumístili se svými vzorky pálenek nebo pomazánek, nemuseli zoufat, neboť byla připravena tombola s hodnotnými cenami. Tímto děkujeme všem sponzorům, kteří věnovali ceny do soutěže a do tomboly, manželům Ševčíkovým, panu Kolomazníkovi, firmě Podlahy Zapletal, paní Duškové, panu Zavadilovi, Obecnímu úřadu Bařice – Velké Těšany, paní Galatíkové, Pivovaru Maxmilián, firmě Walmag Magnetics s.r.o., ZP Kvasicko.
Zároveň děkujeme všem občanům, kteří se jakkoliv zúčastnili letošního koštu. Jejich rozzářené obličeje při tanci a zpěvu jsou pro nás odměnou. Věřme, že letošní úroda nám bude přát minimálně tak, jako ta loňská a umožní nám se příští rok opět setkat na dalším tradičním těšanském koštu slivovice 2019.
Za organizátory akce Zdeňka Halodová ml.

Více fotografií v galerii - Košt slivovice ve Velkých Těšanech 2018


Výstava jako zpestření programu
Výstava jako zpestření programu


© Obec Bařice - Velké Těšany
ObecOnLine 2007-19


Tisk ze stránek www.barice-velketesany.cz, všechna práva vyhrazena.
23.01.2019 v 01:01:31, © Obec Bařice - Velké Těšany 2019