Činnost TJ Sokol byla od jejího založení v roce 1920 velice bohatá. Nejprve byla upravena plocha po bývalé cihelně na hřišti a zakoupena železná hrazda a kruhy do školní zahrady.
Dne 5. června 1921 se konalo v obci první veřejné cvičení za účasti ostatních jednot. Členové TJ se zúčastňovali všech okrskových cvičení v okolí. Těšanská jednota byla také vybrána, aby reprezentovala naši oblast na župním sletu sokolů ve Zlíně.
Dne 10. června 1923 byla prohlášena za samostatnou tělovýchovnou jednotu Sokol. Cvičit se nepřestalo, ale cvičilo se jen v letních měsících. Byl pociťován nedostatek stálé, kryté tělocvičny. V roce 1925 bylo započato s její výstavbou. Ještě v tomto roce byla stavba téměř hotova. Slavnostní otevření se konalo 27. července roku 1926. Po otevření se rozvinula všestranná činnost a to jak tělocvičná, tak i vzdělávací a kulturní. Byla pořádána veřejná cvičení, tělocvičné akademie, dětské besídky, divadla a různé kulturní podniky. Každým rokem Sokoli sehráli 2 - 3 divadelní představení. V roce 1938 měla jednota 28 mužů, 13 žen, 20 dorostenců a 20 žáků. V době okupace byla činnost tělovýchovné jednoty zakázána. Po osvobození se již činnost na předválečnou úroveň nedostala. Byly ale stále pořádány akademie, sportovní odpoledne a divadla. V roce 1966 se činnost tělovýchovné jednoty znovu rozběhla. Zásluhou tehdejší učitelky mateřské školy paní Večerkové začaly ženy cvičit gymnastiku, byl ustaven turistický oddíl pod vedením Ing. Anny Zavadilové. Dále byl založen jezdecký oddíl, který začal pečovat o pět jezdeckých koní, které vlastnilo místní JZD. V neposlední řadě to byl šachový oddíl, který byl účastníkem okresní soutěže. Do sokolovny byly zakoupeny dva stoly na stolní tenis.
V průběhu let 1977 - 1978 začala výstavba nové sokolovny. Poněvadž občané měli s výstavbou hodně starostí a práce, utichla i činnost tělovýchovné jednoty. Aktivní zůstali šachisti, jezdecký oddíl a hlavně oddíl turistů.
Po roce 1999 byla činnost turistického oddílu pod vedením Aničky Zavadilové ukončena. V letech 2005 - 2006 začal díky mladým nadšencům turistiky krátce vyvíjet svou činnost, ale pro malý počet zájemců zanikl.
Také jezdecký oddíl po prodeji koní svou práci ukončil. Šachový oddíl se z důvodu malého počtu hráčů přestal účastnit turnajů a vyvíjel činnost jen na místní úrovni.
Zůstal jen oddíl sálové kopané - zvaný PIV KOP.
Z historických pramenů a vlastních poznatků pana Jaroslava Vítka.
Obecní úřad Bařice-Velké Těšany od 1.1.2008 poskytuje ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy.
Výpisy (zkrácené i úplné):
Obecní úřad
Bařice č. p. 8
767 01 Kroměříž
Tel: 573 358 015
Fax: 573 358 152
obec@barice-velketesany.cz